Vyhlásenie ANS, 21.8.2018

Napĺňajú sa obavy Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), že nové fungovanie lekárskej služby prvej pomoci prináša nebývalý nárast pracovného vypätia pre lekárov a sestry nemocničných pohotovostí a to najmä po 22 hodine. Výsledkom môže byť aj to, že nemocnice združené v ANS nedokážu tieto pohotovosti personálne zabezpečiť. V súvislosti s touto situáciou zaznamenávame aj zvýšený finančný tlak na osobné náklady nemocníc, ktoré nie sú plne vykryté platbami zo strany zdravotných poisťovní. Preto ANS žiada MZ SR o zmenu cenového opatrenia za účelom poskytnutia zvýšených finančných prostriedkov pre lekárov a sestry v nemocničných pohotovostiach. V prípade, že sa situáciu nepodarí stabilizovať by bolo potrebné aj legislatívne prehodnotiť fungovanie LSPP.

ANS neustále žiada, aby prostriedky, ktoré MZ SR používa na nákup novej zdravotníckej techniky, postelí, hygienických balíčkov apod. nesmerovali len do niekoľkých vybraných nemocníc. ANS je presvedčená, že občan a pacient je len jeden a zaslúži si rovnakú starostlivosť zo strany MZ SR bez ohľadu na to, či je vo veľkom meste alebo v regióne. Súčasný postup považuje ANS za diskrimináciu pacienta.

(ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením združujúcim 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú cca 25 300 zamestnancov.)