Tlačová správa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR a najväčších zdravotníckych organizácií k téme rozpočtu pre sektor zdravotníctva, 10.12.2020

Stanovisko zdravotníckych organizácií k prijatému rozpočtu na rok 2021

Prijatý rozpočet pre zdravotníctvo na budúci rok vážne ohrozuje zdravotnú starostlivosť pre pacientov. Najväčšie Asociácie zastupujúce poskytovateľov zdravotnej starostlivosti – Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov, Asociácia dopravnej zdravotnej služby, Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení, niekoľko mesiacov upozorňujú, že v zdravotníctve chýbajú značné prostriedky. Nový rozpočet súčasnú zlú situáciu ešte zhorší a budúci rok tak bude pre zdravotníctvo kritický.

Najväčším problémom je, že plánované príjmy z odvodov od ekonomicky aktívnych osôb nezohľadňujú vplyv pandémie ani očakávaný výpadok súvisiaci so stagnáciou miezd a vývoja zamestnanosti. Zároveň s veľmi nízkymi platbami štátu za svojich poistencov to spôsobí, že v zdravotníctve budú chýbať ďalšie stovky miliónov eur. Tento rozpočet tak nielen nebude schopný zabezpečiť systémové zmeny, ale nezabráni ani odchodu zdravotníkov do zahraničia. Pre pacientov to bude znamenať, že ich zdravotná starostlivosť môže byť výrazne obmedzená.

Súčasná vláda dlhodobo nepočúva všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, zdravotnícky personál a aj zástupcov pacientov. Celý sektor zdravotníctva požadoval navýšenie platby za poistencov štátu na úroveň minimálne 5 percent z vymeriavacieho základu, dokonca iniciatívu „Stop hazardu so zdravím“ podpísalo viac ako 100-tisíc ľudí. Napriek tomu bol spoločný návrh zdravotníckych organizácií bez akejkoľvek diskusie odignorovaný.

Mrzí nás, že minister zdravotníctva síce verbálne ďakuje zdravotníkom za ich prácu a nasadenie počas pandémie, ale nedokáže sa postaviť za záujmy celého sektora pri kľúčových témach. Vláda SR tak riskuje, že zdravotníci budú musieť zobrať osud svojho sektoru do vlastných rúk a postaviť sa nielen za svoje, ale aj za práva všetkých pacientov na kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť.