Stanovisko ANS ku medializovanej informácii ohľadom preberania pacientov pozitívnych na Covid-19 menšími a súkromnými nemocnicami, 23.12.2020

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa ohradzuje voči informácii, ktorú podľa prezidentky Zuzany Čaputovej poskytol minister zdravotníctva o tom, že starostlivosť o pacientov pozitívnych na Covid-19 by „mali začať preberať aj menšie a súkromné nemocnice“. Ako asociácia, ktorá zastupuje 77 zdravotníckych zariadení môžeme zodpovedne konštatovať, že regionálne nemocnice bez ohľadu na ich vlastníka sú od začiatku pandémie zapojené do starostlivosti o infikovaných pacientov.

Navyše, viaceré regionálne nemocnice sú už niekoľko mesiacov pod náporom hospitalizovaných pacientov a mali či majú desiatky infikovaných zdravotníkov. Takéto tvrdenie preto považujeme za nekorektné a neúctivé voči doterajšej práci zdravotníckeho personálu v mnohých nemocniciach.

ANS preto vyzýva, aby miesto rozdeľovania zdravotníckych zariadení podľa ich veľkosti či vlastníka boli presadzované opatrenia, ktoré reálne znížia počty nakazených a hospitalizovaných pacientov s Covid-19. ANS opakovane žiadala ministra Krajčího o stretnutie, žiaľ tieto žiadosti zostali nevypočuté. ANS zároveň po odporúčaniach vedcov a odborníkov vyzývala k tvrdšiemu lockdownu, ktorý by obmedzil šírenie vírusu. Výzvy na prísnejší lockdown neboli akceptované, aj preto aktuálne už je a žiaľ v blízkej budúcnosti aj bude kritická situácia v mnohých nemocniciach.