Stanovisko ANS k vyjadreniam predsedu LOZ Petra Visolajského v rozhovore pre Denník N, 5.1.2021

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) považuje za neprijateľné, aby nemocnice, ktoré nie sú vo vlastníctve štátu, boli obviňované z nedostatočnej participácie na boji s pandémiou Covid-19. Posledným príkladom sú tvrdenia predsedu LOZ Petra Visolajského, podľa ktorého niektoré regionálne nemocnice nie sú ochotné prijímať pacientov s Covid-19.

Každá z nemocníc má v súčasnej situácii vyčlenené lôžka pre infikovaných pacientov podľa nariadení Ministerstva zdravotníctva a viaceré z nich aj nad rámec tohto počtu. Regionálne nemocnice bez ohľadu na ich vlastníka sú od začiatku pandémie zapojené do starostlivosti o infikovaných pacientov a robia maximum preto, aby sa postarali o čo najväčší počet pacientov.

Dobrým príkladom sú reprofilizácie nemocníc v Novom meste nad Váhom a v Galante, ktoré sa zmenili na nemocnice vyhradené pre Covid-19 pacientov a majú tak kapacitne pomôcť práve fakultným nemocniciam.

Zároveň sa ohradzujeme voči tvrdeniam, že by niektoré z nemocníc ANS nespĺňali personálne normatívy. Otvárať v tejto situácii otázku personálnych normatívov, keď každý zdravotník pomáha bez ohľadu na normatívy ako len vie, je úplne scestné. O to viac, že žiaden náš konštruktívny a realizovateľný návrh na zlepšenie personálneho stavu za posledné roky v zdravotníctve LOZ nepodporil, skôr naopak.

Vyjadrenia, ktoré útočia na prácu tisícov lekárov a sestier v „neštátnych“ nemocniciach, považujeme za znevažujúce a nehodné človeka, ktorého úlohou by malo byť práve zastupovať zdravotníckych pracovníkov. Súčasnú kritickú situáciu sa slovenskému zdravotníctvu podarí zvládnuť len vtedy, ak budú všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti spolupracovať a nie na seba zbytočne útočiť a znevažovať vzájomne svoju prácu.