Stanovisko ANS k aktuálnej situácii v zdravotníctve, 7.1.2021

Situácia vo viacerých slovenských nemocniciach je vážna a zdravotnícky personál je na pokraji zvládania súčasnej situácie. Len v zdravotníckych zariadeniach patriacich pod Asociáciu nemocníc Slovenska (ANS) bolo k 5. januáru hospitalizovaných 1265 pacientov, čo je 44,1% zo všetkých hospitalizovaných pacientov na ochorenie Covid-19. Z toho je na pľúcnej ventilácií 106 pacientov, čo je 42,9% zo všetkých takto liečených pacientov. Navyše, čísla hospitalizovaných a pacientov na pľúcnej ventilácii každým dňom rýchlo stúpajú. 

 

Nemocnice združené v ANS sú bez ohľadu na ich vlastníka od začiatku pandémie zapojené do starostlivosti o infikovaných pacientov a robia maximum preto, aby sa postarali o čo najväčší počet pacientov vyčlenením lôžok pre infikovaných pacientov aj nad rámec nariadení Ministerstva zdravotníctva ako aj reprofilizáciou nemocníc v Galante, Handlovej, Novom Meste nad Váhom, Krompachoch či Zlatých Moravciach, ktoré sa zmenili na nemocnice vyhradené pre Covid-19 pacientov. V situácii, keď takmer polovica všetkých pacientov hospitalizovaných na Covid-19 leží v nemocniciach, ktoré nie sú vo vlastníctve štátu, považujeme preto za neprijateľné, aby tieto nemocnice boli obviňované z nedostatočnej participácie na boji s pandémiou.  

 

Súčasnú situáciu považujeme za mimoriadne vážnu a žiadame vládu SR, aby začala aktívnejšie vymáhať dodržiavanie opatrení a zrýchlilo proces očkovania populácie. Viaceré „neštátne“ nemocnice sú pod náporom infikovaných pacientov na pokraji kolapsu a mali či majú desiatky infikovaných zdravotníkov. 

 

Zároveň ako Asociácia nemocníc Slovenska apelujeme na to, aby sa celý sektor zomkol a nekládol si vzájomne polená pod nohy. Je načase, aby Vláda SR prestala nezmyselne vytvárať či hľadať vinníkov tejto situácie, ale podnikla kroky, ktoré naopak celému sektoru pomôžu zvládnuť túto kritickú situáciu. Inak riskuje, že stratí dôveru poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a samotných zdravotníkov. 

 

(ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením združujúcim 77 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú cca 26 700 zamestnancov.)