Vyhlásenie zástupcov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pacientov

Ako asociácie zastupujúce poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, vzdelávacie inštitúcie a pacientov musíme konštatovať, že Ministerstvo zdravotníctva SR doteraz nepredstavilo žiadnu víziu ako zvládnuť náročné výzvy, ktorým v súčasnosti čelí zdravotníctvo. Upozorňujeme, že ak sa okamžite nezačnú riešiť viaceré akútne problémy, slovenskému zdravotníctvu hrozí kolaps a bude ohrozená základná zdravotná starostlivosť.

 

V prvom rade, Ministerstvo zdravotníctva nezvláda riešiť viaceré problémy zapríčinené pandémiou Covid-19. Od nedostatočného zabezpečenia ochranných pomôcok, nedodržiavania pandemického plánu, chaotického prijímania opatrení až po stále nevyplatené odmeny pre zdravotníkov. Najhoršie na tom je, že Ministerstvo zdravotníctva SR a aj samotný minister Krajčí nekomunikujú a nekonzultujú tieto problémy so zástupcami jednotlivých poskytovateľov. Napriek nášmu opakovanému záujmu, od vypuknutia pandémie v marci sa minister zdravotníctva nestretol s viacerými združeniami ani raz.

 

V zdravotníctve sa nielen nerobia, ale nevieme ani o tom, že by sa pripravovali dlhodobé systémové zmeny smerom k vyššej kvalite a efektivite poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a najmä k lepšej starostlivosti pre pacienta. Ministerstvo zdravotníctva SR stále nepredstavilo žiadnu víziu, kam sa má sektor uberať a aké má riešenia na obrovské množstvo jeho problémov. Aj keď od prijatia minuloročného rozpočtu je jasné, že tento rok budú v zdravotníctve chýbať stovky miliónov eur, Ministerstvo zdravotníctva stále túto situáciu nevyriešilo. Ak nedôjde k urýchlenému dofinancovaniu zdravotníctva, bude ohrozené fungovanie viacerých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

 

Zároveň odmietame, aby Ministerstvo zdravotníctva bez širšej diskusie o financovaní sektora poskytlo finančnú pomoc len jednej zdravotnej poisťovni. Tento krok, spolu s faktom, že stále nemáme informácie o rozpočte pre zdravotníctvo na budúci rok, len zvyšuje neistotu a nestabilitu celého systému. Žiadame aby sa opäť zákonom stanovila povinnosť platby za poistenca štátu a to v minimálnej sume 4,5 % z  vymeriavacieho  základu.

 

Vyzývame preto Ministerstvo zdravotníctva, aby začalo riešiť tieto problémy skôr, kým bude pre celý sektor neskoro. Ako zástupcovia najväčších zdravotníckych asociácií sme pripravení na týchto riešeniach okamžite začať spolupracovať a prijať pozvanie na stretnutie s vedením ministerstva.

 

Pod týmto vyhlásením sú podpísaní:

Marián Petko, Asociácia nemocníc Slovenska

Marián Šóth, Asociácia súkromných lekárov

Ernest Caban, Asociácia dopravnej zdravotnej služby

Radoslav Čuha, Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadení

Miroslav Sekula, Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR

Mária Lévyová, Asociácia na ochranu práv pacientov