„Oceňujeme, že ministerstvo zdravotníctva považuje našu požiadavku 135 miliónov eur za férovú a deklarovalo jej akceptáciu pre rok 2026. Je to dobrá správa pre regionálne nemocnice aj pacientov,“ konštatoval Igor Pramuk, prvý viceprezident ANS.
Potreba ANS sa pre vládou navrhovaný stabilizačný príspevok sestier zvyšuje až na 197 mil. eur. „Finálne podmienky stabilizačných príspevkov oznámi minister a budú súčasťou programovej vyhlášky,“ dodal Igor Pramuk.
V súvislosti so stabilizačným príspevkom ANS navrhuje, aby ministerstvo nastavilo protihodnotu a kontrolné mechanizmy: podmienku zotrvania sestier a pôrodných asistentiek v systéme a memorandum so zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi, ktoré garantuje, že financie prichádzajúce do nemocníc skončia na účtoch sestier.
Rada tiež vyzvala na včasnú a transparentnú komunikáciu limitov a parametrov rozpočtu na rok 2026, najmä zverejnenie programovej vyhlášky, aby nemocnice vedeli plánovať prevádzku, personálne kapacity a investície.
