Odklepnuté! České sestričky nepotrebujú vysokú školu. Čo čaká ich slovenské kolegyne?

Akútny nedostatok zdravotných sestier sa v susednom Česku rozhodli riešiť po svojom. Tamojšie sestry budú môcť vykonávať svoju profesiu aj bez toho, aby dokončili bakalárske štúdium. Dočká sa podobných zmien aj slovenské zdravotníctvo?

Českí poslanci schválili vládny návrh zákona, podľa ktorého budú zdravotným sestrám stačiť štyri roky strednej a rok vyššej odbornej školy. Cieľom návrhu je rýchlo zohnať chýbajúce zdravotné sestry pre nemocnice. Zákon sa preto bude vzťahovať aj na tie z nich, ktoré sa na povolanie ešte len pripravujú.

"Je to zákon, ktorý vnímame ako zákon krízový, ktorý rieši aktuálnu situáciu na trhu práce v zdravotníctve a usiluje sa ju riešiť spôsobom, ktorý je z pohľadu rýchlosti riešenia pravdepodobne jediný možný," citoval iDnes.cz Bohuslava Svobodu z opozičnej ODS.

Nedostatok sestier trápi aj slovenské zdravotníctvo. Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová však tvrdí, že problém nesúvisí so vzdelávaním sestier, ale s nepriaznivými pracovnými podmienkami. Na Slovensku pritom chýbajú zdravotné sestry so stredoškolským vzdelaním.

Neprináleží nám komentovať situáciu v Českej republike, nakoľko sestry tam majú vlastnú stavovskú organizáciu. Takáto právna úprava by však v žiadnom prípade nepomohla vyriešiť nedostatok sestier na Slovensku, keďže u nás v súčasnosti nie je povinné vysokoškolské vzdelávanie sestier. Problém v nedostatku sestier nie je vo vzdelávaní, ale v tom, že sestry potrebujú lepšie podmienky pre vykonávanie ich práce," uviedla Lazorová.

Podľa Lazorovej neláka sestry do nemocnice nízka mzda, veľa práce a rozpadajúce sa nemocnice. "Ak chceme viac sestier v systéme, potrebujeme urgentne zatraktívniť povolanie sestier vyšším platom, kompetenciami, ale aj lepšími pracovnými podmienkami v moderných nemocniciach," pokračovala.

Rezort zdravotníctva rozsiahle zmeny zatiaľ neplánuje. "Pre ministerstvo zdravotníctva je dnes prioritou vyriešenie kompetencií sestier a pôrodných asistentiek, následne aj ďalších zdravotníckych povolaní. Preto postupne analyzujeme rozsahy praxe zdravotníckych pracovníkov a finalizujeme návrh týkajúci sa kompetencií sestier a pôrodných asistentiek, ktorý zohľadňuje úroveň ich vzdelania a k tomu prináležiacu zodpovednosť," dodala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.